Międzywydziałowe Koło Naukowe Kultury Języka Prawnego i Prawniczego Uniwersytetu Warszawskiego "Lingua Iuris" powstało z pomysłu Adama Niewiadomskiego i Anny Mróz - stypendystów programu Erasmus na Humboldt Uniwersität w Berlinie w styczniu 2006 roku.
Chcieli połączyć swoją prawniczą i polonistyczną pasję we wspólny cel, który by realizował zainteresowania studentów chcących spojrzeć na kulturę języka prawnego i prawniczego czasem z innej perspektywy. Pomysł szybko doczekał się realizacji dzięki uprzejmości prof. UW, dr hab. Radosława Pawelca, opiekuna Koła. Niemożliwe by to jednak było bez udziału Członków założycieli Marty Frączek, Eweliny Domerackiej, Marty Maćkiewicz, Agnieszki Zygmunt oraz Małgorzaty Małaczek. Nieocenione wsparcie przy powstawaniu Koła okazali: Pani Mgr Agnieszka Ostapowicz oraz Pan Mgr Michał Wiśnicki, późniejsi Członkowie honorowi Koła. Uwieńczeniem starań tych osób była rejestracja Koła przez Prorektora ds. studenckich Uniwersytetu Warszawskiego, Pana Prof. dr hab. Konstantego Adama Wojtaszczyka w dniu maja 2006 r. pod numerem 465. Wszystkich zainteresowanych działalnością w Kole i poszerzaniem swojej wiedzy zapraszamy do współpracy.
Nasze Koło zrzesza studentów Wydziału Polonistyki i Wydziału Prawa i Administracji UW. Powstało w maju 2006r. z myślą o możliwości rozwijania zainteresowań językiem prawnym i prawniczym studentów z tych dwóch wydziałów. Zjawisko kultury języka prawnego i prawniczego jest niezwykle ciekawe zarówno, jeśli chodzi o jej współczesne przejawy, jak i o zapisy historyczne. Członkowie Koła "Lingua Iuris" chcieliby zajmować się badaniami ukazującymi różnice semantyczne, syntaktyczne i pragmatyczne między językiem prawnym i prawniczym. Niezwykle interesujące wydaje nam się również zagadnienie statusu prawdy i fałszu zwłaszcza w języku prawnym. Ciekawym problemem, na który chcielibyśmy także zwrócić uwagę jest niezwykle ważna rola interpunkcji w języku ustawodawczym.
Pragnęlibyśmy, aby naszym badaniom towarzyszyła zawsze refleksja kulturowa, która daje tekstom szerszy kontekst i mówi o społecznym wymiarze działania języka prawa. Nasze zainteresowania zbiegają się na przecięciu osi językoznawstwa, specyfiki prawa, logiki i antropologii słowa.
Copyright by Iruis 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wydział Polonistyki, Instytut Języka Polskiego
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel. +48 22 55 20 000
NIP 525-001-12-66